غذا های ممنوعه درتعطیلات نوروز را بیشتر بشناسیم.

غذا های ممنوعه را بیشتر بشناسیم.برای اینکه در تعطیلات نوروز انرژی و نشاط کافی داشته باشید و احساس بی حالی و خستگی نکنید باید برخی از خوراکی ها را کمتر مصرف کنید یا اصلا مصرف نکنید .حتما از اهمیت مواد غذایی مختلف در طول روز که می توانند دررفتار و حس و حال شما بسیار موثر باشند با اطلاع هستید .


غذایی که می خورید رابطه ی مستقیم با اخلاق شما در طول روز دارد واین بسیار مهم است که حس خوبی داشته باشید و احساس نشاط کنید و یا برعکس احساس افسردگی و کسل بودن داشته باشید در این مقاله به مواد غذایی که باعث عدم نشاط شما درطول روز می شود اشاره خواهیم کرد بهتراست در مصرف ان ها توجه کنید و از مصرف ان ها خودداری کنید یا کمتر مصرف کنید تا انرژی کافی برای تعطیلات نوروز را داشته باشید .


غذاهای ممنوعه – مصرف نمک :


اگر می خواهید سرحال باشید نمک مصرف نکنید . مصرف آن باعث نداشتن انرژی می شود اما امروزه بررسی ها نشان داده که غذاهای حاوی نمک هم چاق کننده هستند . کارشناسان بر این باورند که نمک اضافی در مواد غذایی می‌تواند بر احساسات افراد اثرگذار باشد، زیرا سدیم اضافی در این محصولات ممکن است وضعیت سیستم عصبی بدن را دچار اختلال کند.


این موضوع نه‌تنها ممکن است اثر مستقیمی روی افسردگی داشته باشد، بلکه می‌تواند سیستم ایمنی بدن را نیز با خطر مواجه کند و این امر خود باعث خستگی و فرسودگی می‌شود. بدن ناتوان و خسته نیز احتمالا میزبان خوبی برای بروز اختلالات عاطفی خواهد بود. مانند بسیاری از غذاهای این لیست، نمک نیز می‌تواند باعث افزایش وزن و درنتیجه ایجاد تصویری منفی از ظاهر فرد و حتی پیشرفت افسردگی شود.


غذاهای ممنوعه – نان :


ما ایرانی ها به خصوص نان زیاد می خوریم و فکر می کنیم مشکلی برای بدن ندارد باید بدانید که گِلوتن مشکل اصلی افرادی است که از بیماری سلیاک رنج می‌برند یا به اضطراب مبتلا هستند. بررسی ها نشان داده‌اند وقتی گلوتن از رژیم غذایی افرادی با نشانه‌های اضطراب حذف می‌شود، این نشانه‌ها نیز ناپدید می‌شوند.


اما حتی افرادی که حساسیت‌های خفیف‌تری دارند نیز می‌توانند تحریکات نشاسته‌هایی مانند گلوتن را متوجه شوند. تحقیقی در همین رابطه نشان داد افرادی با حساسیت‌های غیرگلوتنیِ غیرسلیاکی نیز بر اثر مصرف این ماده‌ی غذایی، شاهد افزایشی عمده در احساس اضطراب و افسردگی خود بوده‌اند.پس اگر بسیار مضطرب هستید نان گندم کامل استفاده نکنید .


خوراکی های ممنوعه – مصرف انواع قهوه :


جالب است بدانید که مصرف بیش از حد قهوه می تواند احساس کسل بودن به شما بدهد .می دانید که قهوه یکی از منابع بسیار غنی کافئین است و تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که از اضطراب اجتماعی رنج می‌برند، در برابر عوارض ناشی از مقادیر اندک محرک‌ها نیز حساس‌اند. گذشته‌ازاین، کافئین می‌تواند سرعت جذب مواد مغذیِ تعدیل‌کننده‌ی خلق‌وخو، مثل ویتامین دی و ویتامین ب را کاهش دهد. وقتی تصمیم می‌گیرید این محرک‌ها را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید، دمنوش‌های طبیعیِ بدون کافئین، به‌خصوص بابونه، می‌توانند جایگزین بسیار مناسبی برای قهوه باشند.


غذاهای ممنوعه – روغن جامد :


همه ی ما عاشق غذاهای سرخ شده و چرب هستیم اما باید بدانید که نباید از روغن جامد استفاده کنید .مصرف روغن جامد با بروز بیماری افسردگی نیز در ارتباط هستند . سرخ‌کردنِ زیاد مواد غذایی، معمولا در روغن جامد انجام می‌شود. عمل هیدروژنه‌کردن، فرایندی است که روغن گیاهی مایع را به شکل جامد تبدیل و آن را بیشتر قابل‌نگهداری می‌کند. هرچیزی که با روغن‌های جامد پخته شود و حاوی چربی‌های ترانس باشد، می‌تواند به‌صورت بالقوه باعث بروز افسردگی شود. چربی‌های اشباع مثل آنچه در گوشت‌های فراوری‌شده، لبنیات پرچربی و کره وجود دارد، می‌تواند رگ‌ها را مسدود و از جریان آسان خون به مغز جلوگیری کند. سعی کنید از غذاهای سرخ شده کمتر مصرف کنید .


غذاهای ممنوعه – مصرف چربی ها ی ترانس :


توجه کنید که همواره گفته شده است که چریی ترانس اسم عمومیِ چربی‌های غیراشباعی است که البته در همه‌ی مواد غذایی وجود ندارد چربی‌های ترانس به‌صورت گسترده در چیزهایی مثل مارگارین، میان‌وعده‌ها، خوراکی‌های صنعتی بسته‌بندی‌شده و همین‌طور روغن‌های مورداستفاده در سرخ‌کردن فست‌فود‌ها به کر می رود  استفاده از چربی‌های ترانس می‌تواند خطر ابتلا به افسردگی را تا ۴۸درصد افزایش دهد. بررسی ها نشان داده که بهتر است از روغن زیتون در رژیم غذایی خود استفاده کنید که بسیار مفید است


غذاهای ممنوعه – مصرف فست فودها :


باید بدانید که افرادی که فست‌فود می‌خورند، در مقایسه با افرادی که از این نوع مواد غذایی استفاده نمی‌کنند، پنجاه درصد بیشتر با احتمال ابتلا به افسردگی مواجه‌اند. درواقع وقتی از فست‌فودها صحبت می‌کنیم، منظورمان همبرگر، هات‌داگ، پیتزا و کلیه‌ی خوراکی‌هایی است که به‌صورت صنعتی تهیه می‌شوند. البته بعید است خوردن مقدار کمی از هرکدام از این غذا‌ها احتمال ابتلا به افسردگی را بیشتر کند، اما اگر به‌صورت منظم از فست‌فود‌ها استفاده می‌کنید، اصلاح رژیم غذایی‌تان مهم‌ترین قدمی است که می‌توانید برای داشتن احساسات شادتر و افسردگی کمتر بردارید.


خوراکی های ممنوعه – انواع کنسرو ها :


مصرف غذاهای کنسرو شده به مقدار زیاد می تواند بسیار مضر باشد . حتی بسته‌بندی غذاهای نیمه‌آماده نیز ممکن است دلیلی برای نگرانی باشد. بررسی ها  نشان داده‌اند بیسفول ای ماده‌ای شیمیایی که در بیشتر غذاهای کنسروی و ظروف پلاستیکی وجود دارد، می‌تواند انتقال‌دهنده‌های عصبی تثبیت‌کننده‌ی خلق‌وخو را از بین ببرد. این امر می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی باعث تغییر ژن‌ها در قسمت کاهش‌دهنده‌ی استرس مغز شود. سعی کنید به جای کنسروها خودتان درخانه آشپزی کنید آشپزی هم سبب می شود اضطراب شما از بین برود و هم این حسن را دارد که غذاهای سالم بخورید .


غذاهای ممنوعه – نوشیدن الکل :


مصرف الکل می تواند باعث بی حوصله گی و خستگی شود .دستگاه عصبی مرکزیِ انسان بسیار مهم است و مسئولیت انتقال اطلاعات از حواس پنج‌گانه، فکرکردن، فهمیدن، استدلال‌کردن و کنترل عملکرد محرک‌ها را برعهده دارد. البته دستگاه عصبی مرکزی، وظیفه‌ی چگونگیِ پردازش احساسات را نیز برعهده دارد.


وقتی فردی میزان قابل‌توجهی نوشیدنی الکلی می‌نوشد، کیفیت همه‌ی این عملکردها در سطح پایین‌تری از حد معمول قرار می‌گیرد. بنابراین چون الکل نظم کارکرد دستگاه عصبی مرکزی را مختل می‌کند، یکی از عوامل افسردگی به‌شمار می‌آید. حرف آخر اینکه نوشیدنی‌های الکلی، علائم افسردگی را بسیار تشدید می‌کنند بهتر است الکل را حذف کنید .

نظر

mood_bad
  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه